top of page
SEMINÁŘ
STAVBA PASIVNÍHO DOMU​

Co je to pasivní dům a proč ho mít

 

SEMINÁŘ
PASIVNÍ DOMY
V SOUVISLOSTECH

 


 


 

Poradenství – energetické konzultační a informační středisko EKIS

  

Když se  podíváme na pasivní domy, je zde na Vysočině nějaký konkrétní projekt, o kterém bychom mohli hovořit? Co jste řešil?

Jeden dům, dřevostavba, byl dokončen na Žďársku. Je poměrně velký (6+kk) a je k němu přisazena nevytápěná garáž s dílnou. Obvodové zdi domu o síle 45 centimetrů jsou zcela vyplněny izolací.

 

A pak splňuje podmínky pasivního domu?

Ještě musíme  říci, že ve střeše je tloušťka izolace 60 centimetrů a v podlaze 25 centimetrů. Nesmí chybět kvalitní okna obrácená ke slunci a  větrání s rekuperací tepla. Měl bych zdůraznit, že se pohybujeme na Žďársku, tedy v poměrně chladném klimatu.

 

Letos v zimě byly dny, kdy přišly tuhé mrazy, jak se v domě bydlelo?

Ptal jsem se na to klientů, kteří odpověděli, že když svítí slunce, tak nemusí vůbec topit. Měli místnosti vytopené na 25 stupňů Celsia od sluníčka.

 

Takže když svítí slunce, tak je to dobré...

... v  noci, když slunce nehřeje, teplota klesla na 22 stupňů Celsia.

 

Jaké další výhody má tento pasivní dům?

Díky systému větrání  e vzduch přivedený do domu vždy čerstvý a přečištěný od prachu a pylů. Jsme schopni uvnitř zajistit ticho – v oknech jsou  trojskla a okna nemusíme otvírat. Všude je zajištěná tepelná pohoda, od plochy okna necítíte žádný chlad. I při výpadku energií  si dům teplo podrží dlouho.

 

Na kolik korun ročně vyjde vytápění takového domu?

Při 170 metrů čtverečních a při použití  tepelného čerpadla nám na vytápění domu stačí zhruba tři tisíce korun ročně.

 

Kdybyste měl tu možnost koncipovat si  dům podle vlastních přání, jak by vypadal?

Byl by kulatý a s vyhlídkou. A když je řeč o ekodomech, tak by stavba měla mít zelenou střechu se sukulenty a rybníček pro zachytávání dešťové vody.

 

Okna jsou samozřejmě na jih.

Ano, prosklení má dům na jih. A čím více se okna odklánějí z jižního směru, tím jsou menší. Protože bude dům stát na místě s rozhledem, mám v horním patře domu rozhlednu (ateliér nebo další ložnici) natočenou tak, aby z ní byl výhled do krajiny. Dům je v pasivním standardu.

 

Kdyby někdo chtěl pasivní dům nyní postavit, získá dotace?

V současné době je možné žádat o dotace v programu Nová zelená úsporám. Stavby podporované z tohoto programu jsou nyní i ve fázi realizace. Dotace je možné čerpat do roku 2021, nebo do vyčerpání alokovaných prostředků.

 

 

Jaroslav Paclík 2012 (aktualizace Miroslav Misař 2016)

Architekt Miroslav Misař je  odborným poradcem v projektu Síť center pasivního domu a také v záležitostech okolo dotací Zelená úsporám. Jaký dům si sám vysnil? A jak to v současnosti vypadá s možností dotací na výstavbu energeticky úsporných domů? Například na tyto otázky Miroslav Misař odpověděl v rozhovoru.

 

Když se řekne „ekologická stavba“, co se vám vybaví?

Aby  a stavba byla co nejšetrnější k životnímu prostředí. Měla by být šetrná k přírodě jak při stavbě, tak při provozu domu.

 

Existují  pojmy pasivní dům nebo nízkoenergetický dům. Je právě toto cesta směrem k ekologické stavbě?

Určitě. Akorát jsme se  zaměřili pouze na jediné hledisko – že stavba je šetrná minimalizací dodávky energie na vytápění. Ekologický dům by měl být k přírodě šetrný v mnoha dalších ohledech: svou uměřeností, volbou stavebních materiálů, zadržováním dešťové vody nebo jejím využívání na toaletě a k praní atd.

 

Kolik pasivních nebo nízkoenergetických domů v Kraji Vysočina už vzniklo?

Budeme-li se  bavit jen o pasivních domech, pak je to asi sedm staveb (v roce 2012). Dá se předpokládat, že další jsou rozestavěné a že bychom se mohli  dostat po realizaci projektů v rámci dotací Zelená úsporám na nějakých patnáct domů (v rámci Nové zelené úsporám se můžeme těšit na desítky nových projektů). Možná bychom ale nejprve měli vysvětlit, co to pasivní dům je.

 

Tak si to vysvětleme.

Například v Německu nesmí pasivní dům na vytápění spotřebovat více než 15 kilowatthodin energie na čtvereční metr vytápěné plochy za rok, v České republice 20 kilowatthodin. Co je nad tuto hranici není pasivní dům, ale nízkoenergetický dům.

 

Co ta čísla v praxi znamenají?

Když budeme mít dům postavený podle současných požadavků, tak bude mít spotřebu energie na vytápění  okolo 150 kWh/m2 za rok, nízkoenergetický dům má tuto hranici stanovenou na 50 kilowatthodin (třikrát méně) a pasivní nejvýše patnáct až dvacet kilowatthodin (tedy opět třikrát méně). Při velikosti pasivního domu 150 čtverečních metrů, tak  potřebujeme 2 250 kilowatthodin energie ročně – tedy něco málo přes jeden metr krychlový smrkového dřeva na topení. U běžného  domu  je to více než desetkrát tolik. Pokud si navíc nepřipravujeme palivo sami, zaměstnáváme celé odvětví energetiky, které v konečném důsledku spotřebuje několikanásobně více přírodních zdrojů, a představuje tak pro životní prostředí skutečnou zátěž.

 

 PORADENSKÉ MÍSTO CENTRA PASIVNÍHO DOMU 

Pasivním domům rozumíme

poradenství v Síti center pasivního domu poskytujeme od roku 2006

Poradíme Vám i v dotačních pogramech

"Nová zelená úsporám" a energetické úspory v bytových domech

Termovize staveb

nabízíme nezávislou kontrolu stavby
a návrh energeticky úsporných opatření

Poradenské centrum vzniklo jako součást projektu Síť center pasivního domu, který byl finančně podpořen SFŽP ČR a MŽP ČR.

Více informací o projektu naleznete na stránkách sdružení Centrum pasivního domu

www.pasivnidomy.cz

Více informací o programu Nová zelená úsporám naleznete na stránkách SFŽP ČR www.novazelenausporam.cz

EKIS jsou energetická konzultační a informační střediska pro veřejnost, která slouží k podpoře zavádění energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie. Střediska poskytují bezplatné poradenství osobně nebo telefonicky. Rovněž můžete použít tlačítko "Dotaz pro EKIS" níže.

■ poradenství pro pasivní domy
■ poradenství pro dotační programy
■ poradenství v oblasti energetických úspor

Plánujete výstavbu nebo rekonstrukci domu?

Chcete snížit energetickou náročnost a optimalizovat náklady na minimum?

Je pro vás důležité zdravé životní prostředí a kvalitní bydlení se vším komfortem?

Zajímá vás možnost využití obnovitelných energetických zdrojů?

Nevíte jak vše efektivně poskládat dohromady?

 

Využijte možnosti zeptat se odborníků.

K dispozici dáváme také informační materiály.

Jsme tu právě pro Vás!

Poskytujeme poradenství v oblastech:

komplexní poradenství o pasivních domech, architektura – navrhování a realizace, systémy vytápění a větrání, energie a energetická náročnost, dotace, provádíme měření termokamerou

arch. Miroslav Misař

odborný poradce Sítě center pasivního domu

Na konzultaci se prosím předem objednejte.

​Kontakt pro sjednání osobní konzultace:

Tel.: +420 777 103 940

E-mail: poradna@panarchitekt.cz

Adresa poradny:

Sukova 22/2064

586 01 Jihlava

 

Otevírací hodiny pro veřejnost:

pondělí, středa

od 13 do 17 hodin

bottom of page